Nerva mõnus kunsti-ilm

2/22/2003Riina MägiVooremaaPage 4
Note: This article is written in a different language: eesti

Minu piltides on tunduvalt rohkem optimismi kui minus endas tegelikult, ütles üleeile Jõgeva kultuurikeskuses oma näituse avanud kunstnik Nerva. Samas tunnistas ta, et maalima hakkas ta just ühel kriisihetkel.

Algselt tegeles muusikuharidusega Nerva heliloominguga, ent aastat viis tagasi tabas teda väljendusvõimaluste kriis: pille ja tehnilisi vahendeid, millega oma ideid teostada, polnud. Siis võttiski ta pliiatsi ja joonistas paberile oma esimese fantaasialooma - nokklooma.

Mu professionaalsest kunstnikust emale meeldis see visand nii väga, et julgesin selle põhjal 70 x 100 cm akrüülmaali teha. See läks nö värvisoojalt kunstilaadale, kus see niisama soojalt kohe ka ära osteti. Ei jäänudki muud üle, kui asjaga edasi tegelda, ütles Nerva.

Maalinud umbes sadakond akrüülmaali, läks Nerva mõni aeg tagasi üle enda loodud graafikatehnikale, mis looja formuleeringus kannab nimetust tindi baasil graafika sünteetilisel paberil. Unikaalset tehnikat töötas Nerva välja terve aasta ning nö võhiku ümberjutustus kunstniku tööprotsessist kõlab nii. Tööd pildi kallal alustab kunstnik pliiatsiga, aga kuna ta ei joonista mitte tavalisel, vaid LCD-monitoriga varustatud digitaallaual, jõuab joonistatu sujuvalt arvutisse, kust see spetsiaalse kaheksavärvilise kunstiprinteriga välja prinditakse - paberile, mis hiljem kaetakse UV-kaitsega laminaadiga. Iga pilti trükitakse 25 võrdväärset eksemplari. Kui arvestada, et piltide väljaprintimisega tegeleb alltöövõtja ning et Nerval on ka oma raamimistöökoda, võib öelda, et ta on käivitanud terve väikese kunstitööstuse. Lõppprodukt, mida saab tellida näiteks internetist, on kvaliteetne ja praktiline: metallraamis pilt on kerge, hästi puhastatav ega pleegi päikese käes. Tarbijasõbralikuks teeb Nerva pildid ka ainueksemplaridest soodsam hind ja eelpool mainitud optimistlikkus.

Masendustundest kantud pildid võivad olla küll kunstilises mõttes huvitavad, aga pilt, mille inimene oma elu või magamistoa seinale riputab, peaks andma talle siiski vaadates positiivse energialaengu, arvab Nerva.

Nerva ja Navitrolla

Kui tema loomingut analüüsides kellegagi paralleele tõmmatakse, siis üldjuhul ülipopulaarse Navitrollaga. Nerva meelest ollakse paralleelide tõmbamisel ehk liigagi innukad.

Teineteise sarnaseks muudab meid minu meelest eelkõige see, et me oleme mõlemad teistest erinevad: natüürmortide või merepiltide maalijaid ju naljalt omavahel seostama ei kiputa. Samas usun, et meie mõttemaailmad on tõepoolest üsna sarnased. Kui ma aga hakkaksin Navitrollalt lihtsalt ideid näppama, ei jõuaks ma vale lühikestel jalgadel kuigi kaugele, ütles Nerva.

Navitrolla ja Nerva ühisjooneks on allakirjutanu arvates see, et nad ei peegelda nö üldkasutatavat maailma, vaid loovad oma põneva, lõbusa ja natuke nihkes kunstiilma. Nerva maailmas seiklevad näiteks peale nokklooma sellised vahvad tegelased nagu Kuunäksid, Kuuvandid, Krutski-Kiisu, Kraa, Punane Rebane, Kullu, Triibu, Juhtiv Kalake ja paljud teised. Ent ometi viivad sellest natuke steriilsest ja turvalisest maailmast aegajalt tuntavad orientiirid päriselu probleemide ja tõmblemiste juurde. Näiteks nokkloomade pürgimusi kajastavale pildile Kui vaid saaks tippu on kunstnik kirjutanud järgmise kaaskirja: Pildi pealkiri jätab lahtiseks küsimuse, kas tippu jõudes osatakse tipus olemist enam nautida või tähelegi panna..

Nerva piltide pealkirjad ja kommentaarid on nähtus omaette. Kunstnik ise arvab, et need on siiski ainult ühed võimalikud tõlgendused. Vaataja võib need soovi korral sootuks tähelepanuta jätta ja näha pildil hoopis midagi muud.

Ja vaatajaid Nerva piltidel on: produtsent Silja Paaveli sõnul on tekkinud terve fänkond, kes regulaarselt kunstniku näitusi külastab ning pikisilmi iga uue teose internetti üles riputamist ootab. Jõgeva näitusel on pilte nii kunstniku möödunudaastasest sarjast Päikesele lähemal, mida näidati kaheksas Eestimaa paigas, kui ka tänavusest sarjast Päikese puudutus, mille täiskomplektis esmaesitlus toimub märtsis Eesti saatkonnas Helsingis ning mis seejärel jälle Eestimaad mööda rändama läheb.

Asjaolu, et iga pilti on 25 eksemplari, ei muuda Nerva arvates tema loomingut kuidagi alaväärtuslikumaks.

Paljud kunstnikud lasevad ka oma akrüül ja õlimaalidest koopiaid maalida või maalivad neid ise, nii et töö unikaalsus on tegelikult puhas müüt. Mina ütlen vähemasti ausalt ära, et pilti on 25 eksemplari. Mulle endale meeldib aga eelkõige see, et saan ühe eksemplari igast pildist endale jätta ning edaspidi seda nii ise vaadata kui ka näitustel näidata, ütles Nerva.

Mis kunstniku iseäralikku nimesse puutub, siis see olla tema tegelik ja Vigala kandist pärit perekonnanimi, mitte Minervale või närvidele vihjav kunstnikunimi. Nerva pilte lähemalt uurides tekkis korraks ketserlik küsimus, kas need liiga dekoratiivsete ja plastmassistena ei mõju. Aga mõnu eest, mis tema maailmas ringi kolamisest sain, olin vastutasuks nõus plastmassisusega leppima. Peaasi, et kõik kunstnikud sama teed ei läheks!

Your recently viewed items:
NervaMedia12
English
Artist
Artworks
Shows
Media
Help
Contact