Nerva toetab riigi taaslooja Ants Paju tütrepoja Artur Rehi filmiõpinguid

8/18/2016Jaan LukasKoitPage 5
Note: This article is written in a different language: eesti

Tartus restoranis Atlantis 19. augusti õhtul toimuvale heategevuslikule oksjonile Los Angelesi filmikoolis õppiva Artur Rehi õpingute toetuseks on oma maale annetanud mitmed tunnustatud eesti kunstnikud. Ideest haaras kinni ka Põlvamaa kunstnik KOIT NERVA.

Jõgeval gümnaasiumi lõpetanud Artur õpib filminäitlemist Ameerika ühes vanimas filmikoolis American Academy of Dramatic Art’s, mis asub Hollywoodis Los Angeleses. Näitekunstimaagia on lummanud minu meeli nii kaua, kui end mäletan. Armastan jälgida inimesi ja jäljendada põnevaid karaktereid. Olen alati olnud «liiga emotsionaalselt» väljenduv ega sobi etteantud raamidesse,» rääkis ta.

«Aasta üksinda gigantses Los Angeleses oma kohta leida õpetas hindama elu põhiväärtusi — perekonda, kodu, kodumaad. Õpetas alandlikkuse ja tänulikkuse jõudu. Teisel aastal teeb akadeemia karmi valiku. Tagasi kutsutakse vaid pooled tudengitest. Osutusin valituks. Esimesel aastal võttis pere õppemaksu katteks pangalaenu, teisel aastal seda teha enam ei saanud. Tekkis küsimus, kuidas leida rahastus ning nii koorus idee heategevusoksjonist,» rääkis ta. Esimesena pöördus Artur Rehi kunstnikest Nerva poole. «2003 aastast on meie kodus rippunud Nerva maal, kus on kujutatud lennukilt nähtuna avarat maastikku. Iga kord maalist möödudes tabasin aistingu: ma suudan tõusta kõrgemale. Kunstnik Koit Nerva osutus meie kohtumisel soojaks ja südamlikuks inimeseks, kellega tekkis kohe hea kontakt. Nerva annetas teose «Inspiratsioon»,» rääkis Jõgevalt maailmalinna õpingutele jõudnud noor mees.

«Nerva viis mind kokku Olga Aasaviga, ettevõtliku daamiga Tartust. Olgale mõte meeldis ja ta sõnas, et aitab Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsitsiooniga oksjoni korraldada ja annab ruumid restoranis Atlantis. «Ole hea poiss ja too 24. juuliks maalid Tartusse,» ütles ta. Kunstiteoseid toovad heategevuslikule oksjonile teisedki nimekad kunstnikud, näiteks Epp Maria Kokamägi ja Ilmar Kruusamäe, keda tuntakse hästi ka Põlvamaal.

Oksjonikuupäev 19.august on ka mõneti sümboolne. Kuulutas ju Eesti Ülemnõukogu 20. augustil välja Eesti taasiseseisvuse. Üks selle otsuse poolt hääletajaid oli Artur Rehi vanaisa, ajakirjanik, poliitik, spordimees ja loodusehoidja Ants Paju (1944–2011).


Koit Nerva: Arturi toetamine ei ole mulle investeering ega reklaam, vaid abi

Mis motiveeris teid annetama oma töö oksjonile, toetamaks Artur Rehi teatrialaseid õpinguid Ameerika Ühendriikides?

Ei ole just sage juhtum, kui loomeinimene küsib annetusi teistelt loomeinimestelt. Tahtsin aidata. Kurb oli kuulda, et kümned ettevõtted ta abistamisest keeldusid. Saan muidugi natuke aru ka, sest ettevõtteid huvitab eeskätt reklaam — Artur Rehi õpingute toetamine oleks sellest vaatevinklist üsna tulutu. Ja riik, see toetab ju sisuliselt vaid sporti, kõik muu kultuurivaldkond on jäetud omapäi — kui ise tuled toime, jääd ellu. Kunstnikuna olen sellega harjunud ja seetõttu mõistan ka Arturi olukorda.

Millise kunstitöö oksjonile annetate ja miks just selline valik?

Tegin selle jaoks spetsiaalselt ühe varasema graafikateose ainetel uue suurema ja põhjalikuma töö. Teose nimi on «Inspiratsioon II», mõõdus 100 x 100 sentimeetrit, giclee-maal* lõuendil. Teos kujutab loova inimese peas toimuvat keemiat, mis saab alguse välisest maailmast silmade, kõrvade, nina ja suu kaudu saadud impulssidest ja tekkinud emotsioonidest. Protsess paneb juurduma ja kasvama ideed, mis sunnivad loojat tegudele.

Kas olete Artur Rehiga vahetult kohtunud, kuidas iseloomustate tema isiksust?

Olen mõned korrad kohtunud. Artur on abivalmis ja lugupidav noormees, kel silmis sära, kust paistab üksjagu teotahet, aga ka võimekust uusi ideid genereerida. Mulle jättis hea mulje, et Artur ei andnud alla, vaid hakkas organiseerima lahendust, seejuures on ta ise teinud tohutu töö. Kõik, mida ta praegu seoses oksjoniga ise teeb, on väga hea alus tööks filmimaailmas, kus uute suhete loomine ja omavaheline koostöö on elementaarselt tähtsad. Jah, ta on tegija.

Millise meeleolu tekitaks, kui teie maali ostaks kunstihuviline Põlvamaalt?

Mul oleks hea meel. Ma siiralt loodan, et huvilisi sellele pildile on mitmeid.

Kas olete ka varem oma kunstiteoseid annetanud heategevuslikul eesmärgil?

Olen ikka. Kui küsitakse ja on vähegi mõeldav, siis annan alati. Arturi toetamine ei ole mulle investeering ega reklaam, vaid abi.

Kas olete kursis ka oma kolleegide töödega, mida Arturi toetamiseks annetakse? Millised kõige enam meeldivad ning kas ostaksite ise mõne ära?

Jah, põgusalt olen näinud. Viis-kuus tööd on, mis meeldivad rohkem kui teised, neist vähemalt kaks on sellised, millele tõesti leiaksin koha ka oma kodus, aga seda ma praegusel hetkel ei avalda. Minu meelest on seekordne oksjonitööde komplekt lausa suurepärane: kõik on väga head teosed ja valik on mõnusalt vaheldusrikas. Ka skulptuurid on tõeliselt head ning üks kaheosaline kollaaž on isegi selline, kuhu on lubatud peale istuda.


*Giclee tähistab kõrgresolutsioonilist digitaalset tehnoloogiat, mille abil paljundatakse kunstiteoseid, näiteks graafikat, fotosid või maalide reproduktsioone.

Digitaalne pildifail kantakse spetsiaalsele alusmaterjalile (lõuendile, struktuurpaberile) kunstiteoste printimiseks loodud või kohandatud laiformaatprinteri abil. Esimesed uues, digitaalses trükitehnoloogias paljundatud teosed tulid maailmas välja 1990. algusaastail.

Eesti kunstnikest võtsid selle tehnika esimeste seas kasutusele kunstnikud Navitrolla ja Nerva.

Your recently viewed items:
NervaMedia89
English
Artist
Artworks
Shows
Media
Help
Contact