Kunstiraamatut saadab ''Klaabu'' autori eessõna

8/1/2003Anu MõistlikTartu PostimeesPage 2
Note: This article is written in a different language: eesti

Tartu kunstniku Nerva esimene raamat sai tuntud multifilmilavastajale Avo Paistikule kohaks, kus filmistsenaariumite kõrval esmakordselt proovida ka raamatule eessõna kirjutamist.

Teoses Päikese puudutus katavad lehekülgi 40 naivistlikus stiilis graafikatööd, mille juurde Nerva ise on kirjutanud piltidest lähtuvad lood.

Nõustusin eessõna kirjutama täiesti spontaanselt, kinnitas Paistik, kes tunneb Nervat juba aastaid.

Ta nentis, et Nerva töödes leidub mitmeid kokkupuutepunkte tema enda õlimaalidega, millele ta on pühendunud viimasel kümnel aastal pärast filmindusest tagasitõmbumist. Paistik on tuntud muu hulgas Klaabu multifilmide autorina.

Minule meeldib Nerva töödes peen huumor, mis seostub filosoofiaga, lisas Paistik. Sealt võib välja lugeda väga erinevaid asju ja usun, et raamat meeldib paljudele, lastest pensionärideni.

Tahtlik udujutt

Eessõnas hoidus Paistik samuti Nerva kunsti jäigalt paika panemast. Räägin poolt ja vastu, vahel ajan tahtlikult udujuttu, et sundida inimest raamatut lahti võtma ja pilti vaatama, lausus ta.

Kirjatööd raskendas tõik, et aega sai Paistik selleks vaid mõne tunni. Ta tõdes, et andis jah-sõna enne, kui selgus töö tähtaeg, ega hakanud enam ümber mõtlema. Kuigi mina väga kiire mees ei ole, nentis ta. Tahan asju läbi lugeda, nagu veinil laagerduda lasta.

Esimesed graafikatööd

Raamatus Päikese puudutus saab näha varem akrüülmaaliga tegelenud Nerva esimesi graafikatöid eelmisest ja tänavusest aastast. Et piltide juures seisavad ka lood, sündis tänu rahva huvile seniste suleproovide vastu, viitas ta.

Näitustel olen pannud piltide juurde välja väikesed tekstid, selgitas Nerva. Sain tagasisidet, et see on meeldinud. Need lood lähendavad mind inimestele, kes mu pilte vaatavad.

Raamatu lehekülgedel on tekst nii eesti kui ka inglise keeles. Kunstniku sõnul tahab ta raamatut turustada peale Eesti ka USAs. Kas see õnnestub, selgub Nerva sõnul siis, kui ookeanitagused raamatulevitajad on trükisega tutvunud.

Üleeilsel raamatuesitlusel sai Nerva huvilistele raamatuid näidata oodatust vähem. Trükikoja Triip projektijuht Virge Kuivjõgi ütles, et kahetuhandese tiraažiga raamatut kaanetama pidanud masin vandus tööle alla. Piltlikult öeldes pidid esitlusele tulema ahjusoojad teosed, aga ahi läks rikki, lausus Kuivjõgi.

Esitluse tarvis tegid trükikoja töötajad samal päeval 14 raamatut käsitsi valmis.

Peale kunstnikutöö ka programmeerijana leiba teeniv Nerva märkis, et Päikese puudutus ei jää loodetavasti tema ainsaks raamatuks, kui mitte rahvas seda täiesti ära ei peaks põlgama.

Your recently viewed items:
NervaMedia17
English
Artist
Artworks
Shows
Media
Help
Contact