Uudne kunstikamber avab Nerva maailma

8/25/2004Kristel RõssTartu PostimeesPage 7
Note: This article is written in a different language: eesti

Nerva kunstikamber Jaani kiriku naabruses, Lai 24, pole pood ega galerii, vaid õdus kaminaga tuba, kus kaeda ühe kunstniku töid, puhuda juttu, juua teed ja miks mitte kaaluda mõne pildi kojuviimist.

See on koht, kus võite trehvata Tartu kunstnikku Nervat ennastki. Võtan siin vastu külalisi. Kostitan neid, muheleb Nerva. Kes ei jää lootma juhusele, võib kohtumise kunstnikuga kokku leppida.

Õdus paik

Nerva hinnangul on temanimeline kunstikamber ainulaadne paik, sest galeriid ja kunstipoed tutvustavad Eesti või kindla piirkonna kunsti ega keskendu ühele kunstnikule. Kõik kunstikambri pildid ei olegi müügiks, näiteks Nerva esimesed akrüültehnikas tööd, mis on ainueksemplarid.

Kambris on diivan, lauake ja toolid, kus istuda ja silmitseda üles riputatud töid. Lahke perenaine Merili Lemmats pakub soovijaile teed või kohvi. Maaliost ei ole ju selline, et prauhh – ja tehtud. Inimene tahab vaadata ja mõelda ning kui talle jääb mingi pilt hinge, küllap ta tuleb tagasi, rääkis perenaine.

Laual peesitab Nerva kunstikambri külaliste sisse kirjutamise raamat esimeste heatahtlike sissekannetega. Väikeste klientide tarvis on laual värvipliiatsid ja joonistusvihik. Ehk saavad nad kunstniku töödest innustust. Seega – lapsed on siia väga oodatud erinevalt paljudest kunstigaleriidest, kus pisikesed külastajad võivad kogemata kombel midagi ära lõhkuda.

Oleme mõelnud lastele algusest peale, näiteks ei ole riputanud pilte liiga madalale, ütles Nerva. Minu enda lapsed kipuvad siia väga, lisas ta.

Kunstikambri perenaine õpib sotsiaalpedagoogiks, sama eriala on ka Nerva produtsendil. Nii et lastega saame hakkama, kinnitas kunstnik. Ta plaanib hakata edaspidi, näiteks koolivaheaegadel, korraldama lasteüritusi, kus saaks joonistada ja värvida.

Tahan, et nii suured kui väikesed inimesed tunneksid siin ennast mõnusasti, ütleb Nerva. Mõistagi leiab siit kingituse nii endale kui ka kaaslasele.

Kingiks sobivad hästi näiteks pisikesed giclée-tehnikas pildid, hinnaga 200 krooni. Või Nerva lõbusad postkaardid, 8 krooni tükk. Või Nerva raamat Päikese puudutus.

Aga mõistagi leiab siit ka Nerva suuremaid töid. Kui keegi otsib mõnd kindlat pilti, saab ta siit selle kohta infot, kinnitab kunstnik.

Kuidas sünnivad Nerva tööd? Kunstnik joonistab oma käega pildi ja see läheb arvutisse. Kõige uuemad tööd on prinditud lõuendile, need on eriti erksate värvidega. Akvarellipaberile teeb kunstnik nüüd vaid minigraafikat.

Kas sarnasus Navitrollaga on taotluslik? Tegelikult on meie tööd väga erinevad, väidab Nerva. Aga seda küsimust kuulen sageli, ehk on põhjus meie mõttemaailma sarnasuses, pakub ta.

Külaliste ootel

Kindlasti ei ole paljud tartlased õdusat kunstikambrit veel avastanud. Sageli astub siia sisse turiste, kes olid tulnud imetlema Jaani kirikut, ütleb kunstikambri perenaine.

Kuigi nädalavahetusel ei ole kunstikamber ametlikult avatud, on uksed lahti alati, kui Nerva seal kohal on. Nii et tasub aknast sisse kiigata.

Your recently viewed items:
NervaMedia29
English
Artist
Artworks
Shows
Media
Help
Contact