Nerva näitab Elva raekojas sügavat asja

11/25/2006Virve TomsonElva PostipoissPage 1
Note: This article is written in a different language: eesti

Möödunud reede õhtul Elva raekoja saalis kõlanud džässihelid kutsusid huvilisi sedakorda nii kontserti kui kunstinäitust nautima. Elvas avatud Tartu kunstniku Nerva graafikanäituse sügav.asi avamisel oli kaastegev jazzkollektiiv John Doe Trio.

Elva raekoja saalis on Nerva välja pannud graafika, mis on ühise teema alla koondatud spetsiaalselt Elva kunstikuu näituse tarvis.

Viimasel ajal on olnud tavaks, et Nerva näituste avamisel esineb muusikakollektiiv.

Põhjus on selles, et oleks lõbusam olla, et inimestel oleks atraktiivsem näitusele sisse astuda, räägib kunstnik. Kindlaid muusikuid ei ole. Armastan tõsist muusikat. Kas jazz ka tõsine on, seda ei julge ma öelda, kuid sügav on ta igatahes ja sobib Elva näituseteemaga väga hästi.

Kunstnik Nerva on tegelikult hariduselt helilooja. Koit Nerva muusika tema enda esituses kõlab ka CD albumil Harmony.

Kogu oma nooruse olen kulutanud muusikaõpingutele, räägib Nerva. Praegusest vaatevinklist ei ole nendest muusikaõpingutest praktilist kasu. Pigem on see lihtsalt rõõm, kui klaveri taha istun ja oskan sellest muusika välja võluda. Võibolla on ka endal tänu muusikaõpingutele toredam muusikat kuulata.

Ühel hetkel lõi kunstimuusa Nerva muusikamuusalt üle.

Nerva ilmutas oma esimese plaadi ja müüs seejärel maha kõik oma muusikariistad ja aparatuuri. Tahtsin paremaid osta, aga selleks puudusid vahendid, ütleb Nerva täna. Tekkis moment, kus ei olnud ennast võimalik loominguliselt väljendada. See oli päris õudne aeg minu jaoks.

Tol ajal müüs Nerva kunstiüritustel ema, tekstiilikunstnik Eevi Nerva pilte. Seejärel tekkis mõte osta ka endale akrüülvärvid.

Joonistasin ühe pildi, mis kohe järgmisel päeval ära osteti, meenutab Nerva. Järgmiseks päevaks maalisin uue ja jälle osteti. Turg oli see, mis ajendas mind kunstniga tegelema. Nägin, et ostjaid on ja mulle hakkas meeldima.

Nerva tunnistab, et alguses oli raske tabada kunsti tähtsamaid aspekte, sest juba puhtalt tehnika harjutamine on algajale väga raske. Nii koges Nerva, et õppida joonistama seda, mida tahad, nõuab vaeva. Aga kunstipisik olla nende pere viga: õde Kaja Raitar on moekunstnik.

Alustasin maalimisega kaheksa aastat tagasi. Mitu aastat läks enne kui tundsin, et võin igat asja joonistada, ütles Nerva.

Elva näitusel on giclée-tehnikas värvilised lõuendile trükitud pildid. Nerva sõnul on tegemist tipptehnoloogiaga graafika vallas, kus pilt joonistatakse spetsiaalse digipliiatsiga digilauale must-valgena.

Mulle meeldib peenikest kriipsu kasutada, saab hästi palju jooni tõmmata ja kõvasti edasi-tagasi kritseldada, kirjeldab Nerva kunstiteose sündi. Siis hakkan värvidega tegelema, et vaadata, mis toonidesse seda pilti saada. Nii kaua katsetan, kui rahule jään. Need on spetsiaalsed giclée-tehnika värvid.

Näituse nimetus on sügav.asi, mis tööde autori sõnul on ka sügav ehk kratsiv asi. Nerva sõnul on see seotud kunsti sügavusega.

Ilmselt mitte midagi pinnapealset. Sügada on mõnus siis kui midagi sügeleb, räägib Nerva. Kunsti puhul on sügaval asjal teistmoodi sügamised. Siin sügatakse põhiliselt silmamunade taguseid. Ja meeli seal kuskil veel sügavamal. Sügamistega on nii, et enid tuleb otsida ja peab teadma, kuidas see toimib. Kui kunst on liiga suugav, siis on nii, et sa ei saa temast aru. Suugava kunsti tabamisel on vaja aega ja distantsi. Et pilt jõuaks oma jutu ära rääkida, vajame ruumi ja rahu enda ümber. Pilt võib lasta sügada vaataja meelt selles mõttes, et ta kratsib sind sealt, kust on vaja ja inimühiskond on selliseid asju täis, mis vajavad sügamist ja kratsimist. Kui tahame mõnusamat olemist, siis vahel on vaja mõnest kohast puudutada neid asju.

Näituseõhtul kunstniku loomingu sügavates asjades sügamisrõõmu tabada püüdnud näitusepublikul vedasid suud naerule naljakad pildiallkirjad: Lilledel pole üldse mingit aimu, Lilledel pole õrna aimugi, Pilvekoguja, Taevavandid, Ei tule sealt mingit rongi!, Sügav mingi asi, Sügav mingi teine asi jne. Hubases küünlavalguses kütsid meeli soojaks publikult jazzisafarilt sügavaid asju improviseerinud Virgo Sillamaa kitarril, Marti Tärn basskitarril ja Tõnu Tubli löökpillidel. Sügavaid asju ja kunstisündmuse sujuvat kulgemist hoidis kontrolli all kunstnik Nerva mänedžer õhtujuht Anti Einpaul. 2007. aasta seinakalendrisse köidetud kolmeteistkümne kunstnik Nerva graafikatöö omanikuks saab näitsekülastaja 99 krooni eest.

Your recently viewed items:
NervaMedia53
English
Artist
Artworks
Shows
Media
Help
Contact